טעויות נפוצות בגלישת סאפ

ספורט גלישת הסאפ הביא עמו קהל חדש ונלהב אשר דוהר בהמוניו ומשתלט על חופי ישראל. מעולה? כן, עם זאת ישנן טעויות שכיחות אצל גולשי סאפ מתחילים ולכן החלטנו לפנק אתכם במידע חיוני שיעזור לכם להתקדם בספורט המלהיב הזה.

גלישת סאפ הוא ספורט שמצריך יציבות וטכניקה, קל מאד לבצע טעויות בסיסיות שעוצרות את ההתקדמות בתחום. בחירת גלשן ומשוט נכונים הם כלים חשובים לכניסה מהירה לתחום.

אתם רוצים לגלוש על גלשן סאפ בגלים? או לגלוש להנאתכם לאורך החופים? ע"י מחקר וקריאה של מאמרים כאלה תחסכו טעויות רבות ותקפיצו את רמתכם לשמים.

10 טעויות נפוצות בגלישת סאפ מתחילים:

1 משוט הפוך –

עולים על גלשן הסאפ ומחזיקים משוט הפוך. מה הכוונה הפוך כאשר כף המשוט מופנה לכיוון הירכתיים. זו טעות מספר אחת שגולשים מתחילים מבצעים ולא שמים לב עד שמישהו מעיר להם. חתירה עם משוט הפוך איטית ולא מנצלים את צורת המשוט עד הסוף.

2 עמידת חתירה מוזרה –

גולשי סאפ מתחילים עומדים בצורות שונות ומשונות על הגלשן. עמידת חתירה מתבצעת במרכז הגלשן באזור ידית האחיזה, כאשר הרגליים ברוחב קצת יותר מרוחב מותניים, אצבעות הרגליים מופנות קדימה, ברכיים טיפה מכופפות וגב זקוף.

יציבות היא מרכיב חשוב בגלישת סאפ ובכדי להשיגה חשוב לאזן את עצמכם עם המותניים ולא עם הראש. ככל שתחתרו יותר תרגישו את זה, הרבה יותר קל לחתור כאשר הגלשן רץ מהר על המים, כך מקבלים יציבות מושלמת.

3 מסתכלים על הגלשן –

להסתכל על הגלשן בזמן חתירה נותן אשליה של שווי משקל שבעצם זה מוריד משווי המשקל ומקשה על היציבות. בזמן חתירה אתם רוצים להסתכל לאופק או לפחות כמה מטרים קדימה בגובה העיניים, זה ייתן לכם יציבות ותרגישו טבעי על הגלשן.

4 בחירת משוט קצר או ארוך –

גודל המשוט עושה את ההבדל בין חתירה מהנה להיאבקות. בחירת משוט קצר או ארוך מדי תגביל אתכם בגלישה עצמה. גודל ממוצע למשוט של גולש מתחיל הוא אורך שיבר מעל הראש.

5 שימוש בידיים ולא בגוף –

בחתירה השתמשו בגופכם ולא רק עם הידיים. כאשר עולים על גלשן סאפ בפעם הראשונה האינסטינקט מכוון לעבוד אך ורק עם הידיים, הדרך הנכונה היא לעבוד עם כל הגוף: שרירי היציבה, רגליים, גב, ידיים וע"י זאת ממקסמים את החתירה. עבודה בצורה נכונה עם הגוף תגרום לכם להרגיש בנוח ולחתור ביעילות.

6 רצון לגלוש על גלשן קטן מידי –

כמו ענפי הגלישה האחרים, גולשים לומדים את יסודות הגלישה ומיד רוצים לרדת לגלשן קצר מכיוון שהם בטוחים שזה מה שיקפיץ את רמתם. טעות קריטית, תמשיכו עם גלשנים גדולים עד שאתם שולטים ++ ורק אז תרדו במידות, אחרת תמצאו את עצמכם מתאכזבים מהספורט המגניב הזה.

7 גלישת סאפ לא מסוכנת –

כמו בתחומים אחרים בחיים בטיחות נמצאת במקום הראשון. גלשני סאפ הינם גלשנים גדולים וכבדים, ברגע שגל גורר אותם קשה מאד לעצור אותם. חשוב להקפיד לגלוש עם ליש על מנת למנוע פגיעה בסובבים אתכם. דבר נוסף, כאשר אתם קופצים מהגלשן תקפצו לצדדים ולא אחורה או קדימה.

יש לכם ספק איך זה מתבצע? תשאלו גולשים מנוסים, תכבדו את הסובבים אתכם ובזמן קצר תיהנו מספורט הפאדל בורד כמו שלא תיארתם לעצמכם שאפשר.

8 השתלטות על שטחי גלישה –

שבירות רבות בעולם עמוסות בגולשי גלים, עם כניסת גלשני הסאפ החופים התמלאו עוד וגולשי סאפ מנצלים את יתרון הגודל, המהירות והיכולת לשבת למעלה ולרדת על כולם גלים. טעות, אם אתם לא קאי לני או רובי נייש אל תתקרבו לגולשי גלים. ישנן שבירות גלים רבות שאפשר לגלוש בהן בכיף ובלי לסכן אף אחד, תעשו לעצמכם טובה ואל תגלשו בין גולשי הגלים.

9 לא צוברים מהירות לפני תפיסת גל –

טעות שכיחה נוספת היא כניסה איטית לגל. הגל פוגע בכם ובלי מהירות ו / או כאשר אתם עומדים ישר הוא מעיף אתכם למים. למנוע טעות זו חשוב לחתור בכל הכוח לפני הכניסה לגל ולהגיע אליו במהירות מרבית איתה מגיעה היציבות. יחד עם חתירה מהירה חשוב לכופף את הגוף ולא להפסיק לחתור עד שמתחילים לגלוש את הגל.

10 מנסים לתפוס גל בחתירה הצידה –

לתפיסת גל בגלשן סאפ חשוב לחתור ישר לכיוון החוף ורק עם תפיסתו לרדת הצידה. רוב המתחילים חותרים הצידה מההתחלה ומפספסים את הגל. לתפיסת גל אתם רוצים לחתור לנקודת התחלת השבירה, לחתור במהירות ולתפוס אותו כמה שיותר מוקדם ועם חרטום ישר לכיוון החוף.

שיהיה בהצלחה,

רון בראל.