איכות הרוח

לזהות את איכות הרוח במקום בו רוצים לגלוש, חשוב לא פחות מלדעת איך להניף את הקייט או איך לגלוש. הרוח אינה אוהבת עצמים ומשנה כיוון סביבם, יוצרת מערבולות אשר משפיעות על הקייט ומסכנות את בטיחות הגולש. הרוח משנה כיוון, ויוצרת מערבולות מסביב, לפני, אחרי ומעל העצמים. אין להניף קייט בקרבת עצמים, במורד או במעלה הרוח אליהם. השפעת המרחק מעצמים גדול יותר במורד הרוח מאשר במעלה הרוח, והוא גדל ככול שהרוח חזקה יותר. ככל שהרוח חזקה יותר, ככה נוצרות מערבולות גדולות יותר. לכן ככל שהרוח חזקה יותר, יש להתרחק יותר מהעצמים, או לבחור נקודה אחרת לגלוש בה.

איכות הרוח

אפקט המפרץ: כמו כל דבר "גמיש", הרוח משנה כיוון כאשר היא פוגשת עצם כלשהו. כאשר ישנם עצמים גדולים על חוף במפרץ, הרוח תשנה כיוון בהתאם. לכן הרוח עשויה להיות שונה בכל חלק של המפרץ. למי שלא מחדד ברמה טובה, יהיה קשה יותר לחזור לחוף.

אפקט ונטורי: האפקט הונטורי מתרחש כמעט בכל מקום שיש עצם כלשהו, אך אנו נרגיש זאת כאשר זה נוצר מעצמים גדולים כמו דיונות חול, גבעות, עצים, בניינים וכ'ו. לרוח יש פחות מקום לעבור בו, לכן היא מתעצמת במעבר בין עצמים (צוואר בקבוק). כאשר הרוח חזקה, יהיה מסוכן לגלוש במקום זה, לעומת זאת כאשר הרוח בינונית או חלשה, מקום זה יהיה מהנה יותר.

הקומולוס (ענן שנראה כערימה של תלוליות), ענן לבן נמוך, הוא אינו מסוכן ונשאר רגוע עד שהוא משתנה לקומולונימבוס (ענן כהה גבוה שלרוב מוריד הרבה גשם). חשוב מאוד, כאשר רואים עננים מסוג זה בשמיים, לא להתעלם, לפקוח עין ולהתרחק מהם. לרוב הדבר הנכון יהיה להפסיק את הגלישה. הקומולונימבוס יכול גם לנוע במעלה הרוח, לכן לא נכון לחשוב שאם הוא במורד הרוח מהגולש אזי הסיכון אינו קיים. יש לקחת את הזמן הנדרש בכדי לאבחן את תנועתו של הענן. באם הענן במעלה הרוח ו/או נע לכיונינו, יש להנחית את הקייט מיד ולהמתין עד אשר יעבור זעם. הרוח עשויה לשנות כיוון מהר מאוד ולהתחזק במפתיע. אם מזהים גשם תחת ענן שחור, יש לחזור לחוף במהרה, ברקים לא צפויים עשויים גם כן להיווצר. הקומולונימבוס מאופיין ע"י צורתו המתפתחת אנכית וחלקו העליון הבהיר יותר אשר עשוי להתמשך לגבהים רמים ביותר. לרוב, לאחר שיחלוף, הרוח תצנח, או תפסיק לחלוטין והענן יעלם.

עננים זה ברכה אנו זקוקים למים אבל עם קייטסרפינג צריך להזהר מהם כמו מאש. בימים אפורים עם שמיים שחורים או כהים מאוד, סיכוי רב שמזג האויר ישתנה וסופה עלולה להכנס. במצב זה יש לחזור לחוף במהרה ולהנחית את הקייט. לרוב נראה שמיים שחורים כאשר לחץ נמוך יעבור.

חובה להיות ערניים לשינויי מזג האויר ותנועת העננים. אל תהיו גיבורים זה עלול לעלות ביוקר. אל תקחו סיכונים מיותרים, תחזרו לחוף, תורידו את את הקייט ותראו מה מתפתח.