קווין לנגרי עם נייש פיבוט 2018 והגלשן פויל של נייש ההובר 2018

גלישת פויל היא הדבר החם הבא בעולם הגלישה, במה שהתחיל בסירות ו-וויקבורד התפתח גם להיות חלק בלתי נפרד מגלישת קייטסרפינג וגלישת סאפ ואפילו בגלשני גלים.
אם אתה מעוניין להתחיל גלישת פויל או שכבר התחלת אז אתה חייב לקרוא את המאמר הבא המדבר על 10 טיפים מנצחים למתחילים בגלישת פויל.

אז למה בכלל אתה חייב לקרוא מאמר שכזה אם אתה כבר גולש קייט בצורה מדהימה?

אתה בכלל עושה "קייט לופים", "הנדל פס" ,קופץ לגובה עד שה- WOO שלך כבר צורח ואפילו התחלת לפרק את הליפ בגל ללא כל קושי אבל חשוב לנו שתדע-
גלישת פויל זה דבר חדש לגמרי , ושונה לגמרי!

למעשה אפילו הקושי הגדול ביותר שאנשים נתקלים בכניסה לתחום ההידרופויל זה דווקא לחזור לימי ההתחלה, לימים שהיית מתחיל לגמרי בקייט…
אולי אפילו תרגיש "שאתה לא מבין למה נכנסת לזה" ו"מה קורה לך שאתה לא מצליח" אבל עם ידע מוקדם תוכל לדלג על המשוכה הזאת בקלות…

 

אז מהם 10 הטיפים שלנו לגולשי פויל מתחילים בקייטסרפינג?

1. לפני הפעם הראשונה שאתה יוצא לים – תתחיל בללמוד את הנושא וכמה שיותר

תתחיל לקרוא כמה שיותר מאמרים כאלה ואחרים, לא להתבייש לשאול שאלות, ולראות כמובן סרטונים.
אל תהסס לשאול מי שניסה לפניך והתקשה וכמובן בעיקר כאלה שכבר מצליחים לגלוש ללא כל בעיה ומנוסים ממך בתחום זה.

זכור: אין חכם כבעל ניסיון! וגם אם עוד לא ניסית אפילו, כדאי לך לבוא אל הפעם הראשונה עם ציפיות מתאימות והבנה בסיסית.

2. התעקש להתחיל עם ציוד עכשווי ומתאים!!

גלשן גדול כדוגמת הובר 160, תורן קצר מומלץ מאוד (50 ס"מ- 70 ס"מ) ולא ארוך (90 ס"מ), כנף רחבה ושמנה שקצת מאטה את המהירות וכנף אחורית וקדמית הבנויה יותר ליציבות יקצרו לך ויקלו את תהליך הלמידה לפחות ב- 300% !!!
ולא אל תזלזל בזה ותצא פשוט עם מה שיש לחבר שלך כי זה מה יש…

לא סתם מי שהתחיל בשנתיים האחרונות לגלוש פויל מספר כי זה לוקח כחצי שנה של אימונים,
בעוד להבדיל מי שלוקח ציוד עכשויי ומתאים דווקא מקצר את התהליך עד כדי להצליח לגלוש כבר בפעם השנייה, הראשונה או מקסימום השלישית שלו וזה הבדל משמעותי לכל הדעות!!

גלשן גדול יתן לך יציבות וציפה נדרשת, ותורן קצר ימנע ממך לפחד בגבהים שבהם אתה לא רגיל ולעשות טעויות טיפשיות, ותאמין לנו 90 ס"מ זה מרגיש ממש ממש גבוה.

3. ציוד מיגון (בטיחות , בטיחות , בטיחות) !!

בשתי מילים? קסדה , ואימפקט וסט במילה אחת? חרבלפנים!
ולא אל תתחיל איתנו בכלל… רוח חלשה, חרב חדה שקופצת באופן מפתיע, והשילוב המוזר הזה שאתה עדיין לא יודע מה אתה עושה כל כך וזה שאתה אוהב את הפנים והראש שלך לא מותיר לך בכלל ברירה ומחייב אותך לשים ציוד מגן.
לפחות תבטיח לנו שתשים קסדה ואפודה עד שתגיע לרמת שליטה מלאה בגלישת פויל יא עקשן שכמוך!!

4. תכוון ל13-14 קשר

בתור התחלה זה לדעתנו התנאים האידיאלים ביותר להתחיל בהם ולהרגיש תוצאות.
בפחות מזה תהיה עסוק בעיקר בלהחזיק את הקייט באוויר,או להניף אותו מהמים אם חלילה הוא נפל לך ולא בלגלוש ולשמור על יציבות.
בנוסף אולי יהיה לך קשה עד בלתי אפשרי לעמוד על הגלשן ב8-10 קשרים בלי קייט מתאים לרוחות כאלה.

ואילו ברוח חזקה יותר אתה כנראה תהיה באובר-פאוור ותהיה חייב לחדד. תוצאה הפוכה ממה שאתה רוצה בתור התחלה (עיין בסעיף הבא)

הערה: כמובן שאם יש לך קייט 5 מטר אז אתה יכול להרגיש ב18 קשר תחושה דומה, אבל אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאתה כנראה תצאה בתור התחלה עם העפיפון שיש לך ושהוא לא ייעודי לגלישת פויל , וכנראה שיהיה במידות 9-12.

הארה נוספת: מבין שני האופציות הפחות עדיפות , אז תכוונו ליותר כוח מאשר פחות כוח, זה דווקא יעזור לכם לעמוד על הגלשן ולגלוש.

5. אל תנסה לחדד!

נכון שאתה רגיל לחדד עד כדי שיהיה לך מוזר מידי לגלוש דאון ווינד, אבל זוהי הטעות הראשונה והנפוצה בגלישת פויל למתחילים.
דווקא תנסה להזכר בשיעור גלשן שלך, שגלשת דאון ווינד, וברגע שיצרת מהירות התחלת לנסות לגלוש "לצד" , אז גם פה זה עובד אותו הדבר ובמיוחד אם תבוא להתאמן ברוח חלשה לא תהיה לך ברירה אלא לרדת דאון ווינד בהתחלה ורק ברגע שאתה מרגיש שאתה צובר מהירות תוכל לנסות לגלוש לצד העפיפון.

ואל תדאג לחידוד, גם שהחרב במים ואתה לא נועץ בצורה רגילה את הבורד כמו גלשן הTT שלך אם תגלוש יציב ומהר אתה תוכל פתאם לחדד ולגלוש במעלה הרוח!!
כרגע הדבר הכי חשוב שעלייך להתמקד בו הוא להשאר יציב על הגלשן.

6. אל תנסה לרחף!

רגע הרי זו המטרה לשמה התכנסנו לא? נכון, אבל רגע, תכף נגיע לזה, כרגע אנחנו רוצים דבר אחד: שתשלוט בבורד שלך, בתנוחת גוף שהיא שונה לגמרי, ובחרב.

ובעיקר זאת האחורית הקטנה והמעצבנת שמטיסה אותך למעלה בלי שתתכוון עד כדי איבוד שליטה אבסולוטית ואיבוד הגבריות שלך כשתצרח כמו ילדה קטנה ומפוחדת "איזה פחד, אמא'לה"
ברגע שתנצח את היצר הזה לרצות לרחף (אל תדאג זה יקרה לך ככה או ככה!!) ותוכל לשלוט בבורד בצורה אבסולוטית אנחנו נהיה גאים בך ונשלח אותך לצעד הבא בסדרת המאמרים שלנו בגלישת פויל.

איך עושים את זה?

7. רצועה קדמית

בוא נסכם ככה, אתה תקשיב לנו בנושא הזה (!!) ולא תצטרך לשחרר את הקייט בעומק בגלל סיבוך מוזר או לחזור חזרה לסעיף 3 ולהגיד איזה מזל שהקשבתי למקצוענים בסרף האוס ושמתי קסדה על הראש!

  • ברצועה הקדמית שלך אתה תוכל להשתמש גם בבודי דראג בכדי להכנס למים, גם בכדי להחזיק את הגלשן לפני ה-WATER START ואחרי כל התרסקות וגם לשמור על הגלשן צמוד למים כנדרש בסעיף 6.
  • ואילו ברצועה האחורית שלך… בתור התחלה אל תשתמש!! ואחרי כמה סשנים יהיה נחמד להוסיף אותה או להכניס את הרגל לתוך הרצועה הזאת ולרחף

נסביר:

נכון שבדרך כלל בלי לשים לב אתה רגיל לדחוף את הגלשן גלים או הגלשן TT שלך במים מאחור שזה דבר נפלא , אבל בלי לשים לב האינסטינקט הזה יגרום לך לסבל רב אם לא תזכור ליישם את הסעיף הנ"ל. משום שברגע שנדחוף את הבורד מאחורי הגלשן, או נחזיק ברצועה האחורית דווקא אז נגרום לחרב "לעבוד", ליצור כוח עילוי ובכך להטיס את הגלשן למעלה עד מעל המים ולא עלינו להסתבכות החרב עם החוטים של הקייט במקרה הטוב, או להתסבכות עם בדיחות קרש על ראשים פתוחים של גרוזינים או כורדים או מה שזה לא יהיה במקרה הרע…
לכן אחיזה ברצועה הקדמית בלבד (ולא באחורית) תמנע לחלוטין את הדבר הזה כי זה הדבר העיקרי שיצמיד לך את הגלשן למים וימנע ממנו להתחיל בעילוי…
הופה!! רק עכשיו נפל לך האסימון? "אז ככה לא מרחפים ושולטים בגלשן…" אההה , חחחחח עכשיו אני מבין את הבדיחה שלהם על הכורדי" 🙂

8. תנוחת גוף

יהיה קשה לנו להסביר את זה בלי להראות לכם אבל בואו ננסה:
תדמיינו שאתם גולשים סנובורד, סקייטבורד או יורדים דרופ ענק בגלישת גלים… מה עושים? נכון, נשענים קדימה!
אותו הדבר נכון גם פה, ההישענות קדימה ולחץ על הרגל הקדמית היא סופר קריטית הפעם וכל כך שונה ומוזרה.

במיוחד שאנחנו גולשים עם קייט כי זה הפוך ומנוגד למה שאנחנו רגילים אבל עם טיפה תרגול במים ועוד קצת תרגול נוסף "על יבש" בגלישת סקייטבורד בסקייטפארק אתה תוכל להתרגל למנח הגוף הזה. מיותר לציין ששיווי המשקל גם פה כמו בכל ענף גלישה אחר הוא קריטי ואף יותר שכן אתם עומדים מעל מוט ואין להשען יותר מידי קדימה ולהתרסק, או אחורה מידי ולהתרסק בצורה מביכה אחרת.

היו קשובים לגלשן, לחרב עצמה ולגוף שלכם – זכרו: זה דומה לנסיעה בחד אופן שבו יש לשמור על שיווי המשקל מעל המוט כמה שיותר.
חבל שאין לנו חד אופן בחנות בבית ינאי להסביר לכם איך זה עובד…

9. מנח רגליים

ככל שהרגל האחורית שלך תהיה אחורה בגלשן , ו/או תהיה בתוך הרצועה האחורית, ככה תיצור לחץ על החרב האחורית ותמריא למעלה.

זה טוב אם תרצה להתנתק מהמים אך בשלב הראשון כאמור תרצה לעמוד בתוך הרצועה הקדמית על מנות ללחוץ קדימה ואילו את הרגל האחורית תוציא מהרצועה ותביא לאמצע הגלשן עד שתשלוט בבורד.

לאט לאט ובהדרגה תשחק עם הרגליים קדימה ואחורה שוב ושוב על מנת להבין איך לחץ הכי קטן לכל כיוון משפיע משמעותית על הבורד שלך.

לישי מילר וקווין לנגרי גולשים פויל
גלישת פויל בסרף האוס הבית של הגולשים – לישי מילר וקווין לנגרי גולשים קייט – פויל בישראל

 

10. ניתוח וידאו

טיפים ממומחים מקצרים את התהליך עוד יותר ויכולים למנוע סבל מיותר
אם תצלם את עצמך מהגופרו תוכל לחזור למאמר בכל שלב ולראות את הנקודות הטובות והפחות טובות שלך בכל סשן וסשן אבל יותר מזה תוכל לשלוח למומחה כמו לישי מילר לראות את הטעויות שלך שלא חשבת עליהם והדברים הטובים ולהקפיץ אותך בכמה רמות מעל כולם!

שווה לנסות זה עושה פלאים!

לשליחת קישור וידאו נא תאם איתנו מראש בוואטסאפ 055-9260260

 

 

 

נשמח לשמוע הערות, הארות וכל שאלה ובקשה ממך, וכמובן כל שייר ושליחת קישור לחברים יועילו לנו מאוד בהמשך כתיבת הבלוג…

התאמנת, קראת ויישמת את הטיפים?? מרגיש שאתה מוכן ל- 10 טיפים מנצחים בגלישת פויל למתקדמים? הרשם לניוזלטר שלנו ולא תפספס את המאמר הבא בגלישת פויל

מעניין אותך גם להבין פרטים טכניים יותר ולהרחיב בהיסטוריה של גלישת פויל?

אתה מוזמן לקרוא גם את המאמר הבא " איך עובד הידרופויל או מה זה בכלל גלישת פויל ? " שבו סקרנו על קצה המזלג את התפתחות הענף.